EBITDA — v anglešični je kratica za Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization ali prevedeno: dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo.
Kaj je dobiček pred obrestmi, davki, amortizacijo in amortizacijo (EBITDA)?
EBITDA ali dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo je merilo celotne finančne uspešnosti podjetja in se v nekaterih okoliščinah uporablja kot alternativa čistemu dobičku. Vendar pa je EBITDA lahko zavajajoča, ker ne odraža stroškov kapitalskih naložb, kot so nepremičnine, naprave in oprema.
Ta meritev tudi izključuje stroške, povezane z dolgom, tako da se dobičkom dodajajo odhodki za obresti in davki. Kljub temu je to bolj natančno merilo uspešnosti podjetja, saj lahko prikaže dobiček pred vplivom računovodskih in finančnih odbitkov.
Preprosto povedano, EBITDA je merilo dobičkonosnosti. Čeprav ni zakonske zahteve, da podjetja razkrijejo svoj EBITDA, ga je v skladu s splošno sprejetimi računovodskimi načeli v EU in ZDA (GAAP) mogoče izdelati in poročati z uporabo informacij, ki jih najdemo v računovodskih izkazih podjetja.
Podatki o dobičku, davkih in obrestih so navedeni v izkazu poslovnega izida, medtem ko so zneski amortizacije običajno v pojasnilih k dobičku iz poslovanja ali v izkazu denarnih tokov. Običajna bližnjica do izračuna EBITDA je, da začnete z dobičkom iz poslovanja, imenovanim tudi dobiček pred obrestmi in davki (EBIT), nato pa prištejete nazaj amortizacijo.
Formula in izračun EBITDA
EBITDA se izračuna na enostaven način z informacijami, ki jih je enostavno najti v izkazu poslovnega izida in bilanci stanja podjetja. Za izračun EBITDA se uporabljata dve formuli, ena, ki uporablja dohodek iz poslovanja, druga pa čisti dobiček. Dva izračuna EBITDA sta:
EBITDA = čisti prihodki + davki + odhodki za obresti + amortizacija
ali
EBITDA = poslovni prihodki + amortizacija
Razumevanje EBITDA
EBITDA je v bistvu čisti dobiček (ali dobiček) z dodanimi obrestmi, davki, amortizacijo in amortizacijo. EBITDA se lahko uporablja za analizo in primerjavo dobičkonosnosti med podjetji in panogami, saj odpravlja učinke financiranja in kapitalskih izdatkov. EBITDA se pogosto uporablja v razmerjih vrednotenja in se lahko primerja z vrednostjo in prihodkom podjetja.
Odhodki za obresti in (v manjši meri) prihodki od obresti se prištejejo k čistemu prihodku, kar nevtralizira stroške dolga in učinek, ki ga imajo plačila obresti na davke. Čisti dobiček se prišteje tudi davek od dobička, kar ne poveča vedno EBITDA, če ima podjetje čisto izgubo. Podjetja ponavadi izpostavijo svojo uspešnost EBITDA, kadar nimajo zelo impresivnega (ali celo pozitivnega) čistega dohodka. To ni vedno znak zlonamerne tržne prevare, vendar se lahko včasih uporabi za odvračanje vlagateljev od pomanjkanja resnične dobičkonosnosti.
Podjetja uporabljajo obračune amortizacije za odhodek stroškov nepremičnin, naprav in opreme ali kapitalskih naložb. Amortizacija se pogosto uporablja za strošek razvoja programske opreme ali druge intelektualne lastnine. To je eden od razlogov, zakaj tehnološka in raziskovalna podjetja v zgodnji fazi prikazujejo EBITDA pri komunikaciji z vlagatelji in analitiki.
Vodstvene ekipe bodo trdile, da uporaba EBITDA daje boljšo sliko o trendih rasti dobička, če so izključeni računi stroškov, povezani s kapitalom. Čeprav pri uporabi EBITDA kot merila rasti ni nič nujno zavajajočega, lahko včasih zasenči dejansko finančno uspešnost in tveganja podjetja.
Slabosti EBITDA
EBITDA se lahko moč no razlikuje od podjetja do podjetja. Ni nenavadno, da podjetja poudarjajo EBITDA nad čistim dobičkom, ker je bolj prilagodljiva in lahko odvrne pozornost od drugih problematičnih področij v računovodskih izkazih.
Pomembna rdeča zastava, ki jo morajo vlagatelji opazovati, je, ko podjetje začne vidno poročati o EBITDA, vendar tega v preteklosti ni storilo. To se lahko zgodi, ko so se podjetja močno zadolžila ali se soočajo z naraščajočimi kapitalskimi in razvojnimi stroški. V tej okoliščini lahko EBITDA odvrača vlagatelje in je lahko zavajajoča.
Ne upošteva stroškov sredstev
Pogosta napačna predstava je, da EBITDA predstavlja denarni dobiček. Vendar za razliko od prostega denarnega toka EBITDA ignorira stroške sredstev. Ena najpogostejših kritik EBITDA je, da domneva, da je dobičkonosnost funkcija samo prodaje in poslovanja – skoraj tako, kot da bi bila sredstva in financiranje, ki ga podjetje potrebuje za preživetje, darilo.
Ne upošteva obratnega kapitala
EBITDA izpušča tudi denarna sredstva, potrebna za financiranje obratnih sredstev in zamenjavo stare opreme. Na primer, podjetje je morda sposobno prodati izdelek za dobiček, toda koliko je uporabilo za pridobitev zalog, potrebnih za zapolnitev svojih prodajnih poti? V primeru podjetja za programsko opremo EBITDA ne prizna stroškov razvoja trenutnih različic programske opreme ali prihajajočih izdelkov.
Različne začetne točke
Čeprav se morda zdi odštevanje plačil obresti, davka in amortizacije od dobička dovolj preprosto, različna podjetja uporabljajo različne številke zaslužka kot izhodišče za EBITDA. Z drugimi besedami, EBITDA je dovzetna za obračunske igre, ki jih najdemo v izkazu poslovnega izida. Tudi če upoštevamo izkrivljanja, ki so posledica obresti, obdavčitve, amortizacije in amortizacije, je podatek o dobičku v EBITDA še vedno nezanesljiv.
Zakriva vrednotenje podjetja
Najhuje je, da lahko zaradi EBITDA podjetje izgleda ceneje, kot je v resnici. Ko analitiki gledajo na večkratnike EBITDA cen delnic in ne na končni dobiček, ustvarijo nižje večkratnike.